Dvojaké kvartily v Journal Citations Report?

Ročník Journal Citation Reports (JCR) 2021, obsahujúci údaje o časopisoch za rok 2020, priniesol viaceré zmeny v zobrazovaní údajov, ich grafickej prezentácii a tiež obsahu.

V nedávnom čase sprístupnil Clarivate nové rozhranie Web of Science, takže sa cesta k JCR zmenila nasledovne:

Samozrejme, prístup je plne funkčný iba z počítačov s IP adresou univerzity alebo cez vzdialený prístup TuKAN

K inovácii obsahu:

  • Rozšírilo sa pokrytie časopisov. Oproti predošlým rokom boli do JCR zahrnuté časopisy z Arts & Humanities Citation Index (AHCI)™ a z Emerging Sources Citation Index (ESCI)™. Hoci citácie z týchto časopisov v minulosti boli zohľadňované pri metrikách, časopisy samotné v JCR zaradené neboli. Od roku metriky 2020 sú všetky v JCR, avšak nemajú priradený JIF (Journal Impact Factor). Podľa Clarivate je to najmä preto, že hoci spĺňajú náročné kritériá výberu, nespĺňajú kritériá vplyvu (komparatívna citačná analýza, citačná analýza autora, redakčnej rady časopisu ….). ESCI časopisy sú priebežne monitorované a ak splnia kvalitatívne kritériá, môže sa ich status časom zmeniť. V prípade časopisov AHCI nemožno očakávať, že by mali časom priradený IF, kým sa nezmení politika Clarivate.

  • Do JCR pribudla nová metrika nazvaná Journal Citation Indicator (JCI), je to metrika na úrovni časopisu a umožňuje interpretáciu v rámci vednej disciplíny. Vypočítava sa pre všetky časopisy v JCR, aj pre tie, ktoré nemajú IF.

Pre používateľa môže byť mätúce, že pre časopis sa uvádza rank (a v rámci neho aj kvartil) podľa JIF aj podľa novej metriky JCI. Ak teda hľadáte údaj o kvartile časopisu na základe IF (“klasický kvartil”), sledujte voľbu Rank by Journal Impact Factor.

Obrázok dolu ukazuje základné údaje časopise. V časti Journal information si treba všimnúť, že časopis patrí do Emerging Sources Citation Index. Znamená to, že v jeho údajoch by sme márne hľadali JIF (Journal Impact Factor).


Po novom však pribudol JCI (Journal Citation Indicator). POZOR! Kvartil, ktorý vidíme na obrázku dolu nie je totožný s kvartilom podľa JIF.

Druhý príklad ukazuje časopis, ktorý patrí do Science Citation Index Expanded (SCIE).

Takýto časopis má vo svojom zázname uvedený JIF (Journal Impact Factor) a kvartil vypočítaný na jeho základe.

Ako opäť vidíme na obrázku dolu, má aj JCI (Journal Citation Indicator) a z neho vypočítaný kvartil. Predpokladáme, že zatiaľ sa tento kvartil pre hodnotiace účely používať nebude.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: