Technici – niečo nové

Dnešok si bez techniky ani nevieme predstaviť. Vývoj ide tak prudko dopredu, že všetko nové nestíhame vnímať, musíme sa zameriavať len na vybrané oblasti, s ktorými prichádzame veľmi často do kontaktu.

V nasledujúcich riadkoch predstavíme nové tituly, ktoré sú problematikou blízke študentom Technickej fakulty SPU.

O princípoch výroby prototypov a technických systémov pomocou aditívnych technológií (od ich vzniku až po súčasnosť) sa viac dočítate v titule Aditívne technológie. Cieľom je oboznámiť odbornú verejnosť nielen s ich benefitmi, ale aj materiálovými a technickými obmedzeniami.

O transformátoroch nájdete viac v monografii Analýza stavu transformátorov a ich materiálov. V prvých dvoch kapitolách sa autori venujú ich izolačným a tepelným vlastnostiam a stavu konštrukčných častí. V tretej sa zaoberajú štúdiom magnetických kvapalín na báze transformátorového oleja a štvrtá je venovaná epoxidovým nanokompozitom.

Titul s názvom Elektromobilita sa sústreďuje na problematiku elektrifikácie, resp. hybridizácie pohonného ústrojenstva automobilov. v 13 kapitolách je veľa zaujímavého napr. o jazdných odporoch, potrebe energie pre trakciu a dimenzovanie akumulátorovej batérie, o elektronike pohonných systémov o elektrochemických zdrojoch energie …, o počiatkoch komerčnej výroby.

O problematike výroby práškových kovov, ich tvárnení a spekaní, o materiáloch a výrobkoch z týchto kovov nájdete informácie v učebnici Žilinskej univerzity Prášková metalurgia, ktorá je zároveň doplnená poznatkami o opotrebení činných dielov tvárniacich strojov.

Pre budúcich konštruktérov v strojárskych podnikoch a pre odborných pracovníkov v aplikovanom výskume je určený titul Výpočet prevodov pre pohon dopravných a mobilných strojov, s cieľom rozšíriť ich poznatky o výpočte, o koncepčnom a konštrukčnom riešení mechanických, hydromechanických, hydraulických a kombinovaných prevodoviek dopravných a mobilných strojov.

Kniha Bezpečné riadenie procesov s využitím safety technológie B&R sa zaoberá návrhom a programovaním bezpečnostných aplikácií v súlade s normami EN ISO 13849 a EN IEC 62061. Jadro knihy sa zameriava na bezpečnostné funkcie v priemyselných aplikáciách a ich implementáciu pomocou hardvérových a softvérových technológií firmy B&R.

Publikácia Kvantitatívne hodnotenie integrity bezpečnosti elektronických systémov súvisiacich s bezpečnosťou je určená čitateľom, ktorí majú základné vedomosti z oblasti teórie spoľahlivosti a teórie pravdepodobnosti. Jadro (4.-6. kapitola) obsahuje teoretický základ, ktorý možno použiť pri hodnotení bezpečnostných vlastností jednoduchých alebo zložitých systémov a tiež pri hodnotení vplyvu rôzne pracujúcich mechanizmov detekcie porúch systému na jeho bezpečnostné vlastnosti.

Titulov pre technikov bude v blízkej budúcnosti viac. Objednané máme napr. Korózia materiálov a špeciálne technológie povrchových úprav, Materiály a technológie v automobilovej výrobe, Technologie zpracování plastů a kompozitů … Ale o tých ďalších inokedy.

Tak zavítajte k nám a siahnite po niektorom z týchto titulov, prípadne pohľadajte aj niečo iné prostredníctvom nášho katalógu, alebo s pomocou konzultačnej služby na Štúrovej 51.

Tešíme sa …

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: