Knihy ako stvorené pre študentov FZKI

Naša univerzita má šesť fakúlt. Rozhodla som sa pripraviť pre Vás sériu 6 príspevkov. Každý z príspevkov bude o novinkách pre študentov konkrétnej fakulty.

A tak štartujeme – Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva – nech sa páči ….

Slovensko je krajina plná minerálnych prameňov. Pri niektorých výdatnejších vznikli kúpeľné zóny – kúpeľné mestá. Najväčší rozvoj týchto miest bol zaznamenaný ešte v ére socializmu. Kniha Architektúra starostlivosti nám dáva možnosť spoznať kúpeľné prostredie viacerých takýchto miest na Slovensku nielen očami architekta Martina Zaička, ale aj kultúrnej antropologičky Ivany Rumanovej, teoretičky umenia Zuzany Jakalovej a nad vzťahom vody a umenia sa zamýšľa Jarmila Bencová. Text ďalej obsahuje výpovede niekdajších zamestnancov, či kúpeľných hostí (o tom, ako sa tu pracovalo, aký bol život pacienta …). Samozrejme text je doplnený celou radou zaujímavých fotografií, ktoré vypovedajú o minulosti, či prítomnosti, o relatívne “žalostnom” stave kúpeľných domov a pod. Ten,kto už bol v slovenských kúpeľoch, či už v pozícii pacienta alebo rekreanta, si určite tento titul aspoň prelistuje. Verím, že nájde niečo, čím ho táto knižka zaujme. A pre zaujímavosť našla som v našom fonde ešte staršiu publikáciu Obrazy z dějín lázeňství. Tá je síce písaná s iným cieľom, ale obohatí Vaše vedomosti všeobecne o histórii kúpeľníctva.

Architektúra je spomínaná aj v ďalšom novom titule – prof. Ing. arch. Vladimír Karfík – Vzpomínky. Vladimír Karfík, snáď najvýznamnejší československý architekt 20. storočia. Stál pri výstavbe veľkých priemyselných komplexov a obchodných domov koncernu Baťa v Československu, ale aj napríklad v Indii, v Anglicku, Nemecku, Švajčiarsku, v USA a Kanade. Knihu možno poňať aj ako základnú literatúru pre architektúru v 20. storočí v Európe s prihliadnutím k vývoju v USA. Kniha odráža tvorbu hlavných prúdov umeleckej a technickej moderny. Na Slovensku projektoval napríklad rímskokatolícky kostol v Petržalke a Partizánskom, obchodný dom Baťa, závody Dynamit-Nobel, obytnú kolóniu Biely kríž, Chemickú fakultu v Bratislave, obytné a školské objekty vo Svite, vilu Pálkovcov v Liptovskom Mikuláši. Pôsobil aj ako vysokoškolský profesor. Kniha je písaná formou spomienok, ale veľmi dobre štylizovaných. Jednoducho, kniha upútala aj mňa – nearchitekta.

O architektúre v krajine a úlohe stromoradí a alejí v jej dotváraní sa dočítame viac v titule Slavná stromořadí v proměnách kulturní krajiny. Kniha približuje rôzne aspekty a typy použitia líniových stromových výsadieb v priebehu historického vývoja až po súčasnosť, text je doplnený pútavými obrázkami.

Městský veřejný prostor – názov ďalšieho titulu. Ako vytvoriť v mestských verejných priestranstvách čo najpríťažlívejšie prostredie pre jeho obyvateľov? Ako docieliť aby sa tieto miesta stali miestami, ktoré priťahujú človeka k ich návšteve a pobytu v nich, obohacujú ho o zážitky krásy a kultúrneho významu? Kde sa inšpirovať … pomôže Vám aj táto kniha.

Od budov, alejí, mestských verejných priestorov prechádzame do záhrad. Dnes, keď zažívame “boom” v stavebníctve, záhrady (a zvlášť tie okrasné) sa stávajú miestom pre relax. A to je jedno, či ide o malú alebo veľkú záhradu, čí mestskú alebo vidiecku. Pár typov, rád, ako to docieliť, nájdete v titule Žijte ve své zahradě.

Z iného súdka je titul “City” s podnázvom “život v ulicích plánovaného města”. Nemecká autorka, germanistka Hannelore Schlafferová, formou esejí sa zamýšľa kriticky nad mestami a ich funkciami v tomto svete v každodennom živote. V časti “City – co to je” termín “city” charakterizuje otvorený priestor, ktorý je treba každý deň zaplniť návštevníkmi a priestor, ktorý má tendenciu každý deň zasahovať hlbšie do širšieho územia mesta. Centrum dnešných miest / city je v podstate len o priestoroch na prácu a nákupy, centrum už neslúži na bývanie a žitie. V knižke kriticky hodnotí aj napr. dnešné cestovanie po mestách, úroveň reštaurácií a pod. Vo veľa veciach sa autorka nemýli, ale pohľad mladého človeka na tieto veci je asi iný. Historické premeny boli, sú a budú. Autorkine názory Vám môžu byť nápomocné pri územnom plánovaní a urbanizácii miest.

Posledným titulom dnes je kniha “Kvítka v bytě“. Z exteriérov prechádzame do interiérov. Ako si spríjemniť vlastné bývanie, či pracovné prostredie v kancelárii, ako sa starať o pestované izbové rastliny, kde ich umiestniť – o tom všetkom sa dočítate práve v tomto titule od českých autoriek.

Našla som niečo zaujímavé aj pre Vás? Ak áno, teším sa z toho. Hádam sa stretneme u nás v knižnici …. Samozrejme titulov by sa našlo viac, ale ja som zvolila tieto.

Tešíme sa na Vás a Sledujte nás aj naďalej

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: