Z historického kalendára :: Svetová fyzika so slovenskou stopou

5. septembra 1906 (na základe dobrovoľného rozhodnutia, pod ktoré sa podpísali astma, slepota a najmä depresie) skončila životná púť rakúskeho fyzika, zakladateľa štatistickej fyziky, Ludwiga Boltzmanna. Na jeho náhrobnom kameni vo Viedni je vytesaný vzorec Bolzmannovej rovnice entropie, ktorú síce sformuloval do tejto podoby až Max Planck, ale základom je Boltzmannova teoretická práca. Jeho meno nesú ďalej Boltzmannov faktor, Maxwell-Boltzmannove rozdelenie, Boltzmannova rovnica.

Prečo sa dostal Boltzmann do nášho blogu? Jeho učiteľom vo Viedni bol aj slovenský matematik a fyzik Jozef Maximilián Petzval. Vo fonde SlPK nemáme síce žiadnu prácu L. Boltzmanna, o jeho živote a najmä práci sa však možno viac dozvedieť z kapitoly Ludwig Boltzmann preberá štafetu v náučno-populárnej publikácii o histórii fyziky “ako súčasti kultúry” pod názvom Historické pramene súčasnej fyziky:

ZAJAC, Rudolf – ŠEBESTA, Juraj. Historické pramene súčasnej fyziky. 1, Od Aristotela po Boltzmanna. Bratislava : Alfa, 1990. 396 s.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: