Z historického kalendára :: Matéria aj duša

Pred 80. rokmi (6. júna 1939)  sa v Skačanoch narodil doc. MVdr. Ing. Norbert Michal Beňuška, PhD., ktorý sa odborne profiloval v oblasti výživy hospodárskych zvierat, porúch metabolizmu a veterinárnej farmakológie (liečivá a kŕmne aditíva). Externe pôsobil na niekoľkých vysokých školách na Slovensku, v rokoch 1994-1998 pôsobil vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva SR. Je autorom a spoluautorom viac ako stovky odborných a vedeckých publikácií. Niektoré z nich ponúk aj fond SlPK (online katalóg):

  • BEŇUŠKA, Norbert Michal. Biologické a technické predpoklady produkcie jatočných jahniat plemena cigája. Nitra : VÚŽV, 1978. 29 s.
  • BEŇUŠKA, Norbert Michal. Možnosti ovplyvnenia porúch energetického metabolizmu hospodárskych zvierat. Nitra : Vysoká škola poľnohospodárska, 1992. 202 s.
  • HOLÚBEK, Rudolf et al. Pasienkárstvo a trávne porasty. 1. vyd. Nitra : Slovenská poľnohospodárska univerzita, 2005. 142 s. ISBN 80-8069-479-6.
  • PALANSKÁ, Oľga – BEŇUŠKA, Norbert Michal – MOJTO, Jozef. Vplyv medikovaného prípravku Ketobionu s glukoplastickým účinkom na energetické rezervy v krvi a vo svale jatočných býkov. Nitra : Výskumný ústav živočíšnej výroby, 1992. 17 s. – 3 tab., lit. 2 s.
  • PAJTÁŠ, Milan et al. Výživa a kŕmenie zvierat : terminologický náučný slovník. 1. vyd. Nitra : Slovenská poľnohospodárska univerzita, 2009. 150 s. ISBN 978-80-552-0185-6.

6. júna 1961 zomrel švajčiarsky lekár, psychoterapeut,  zakladateľ analytickej (hlbinnej) psychológie Carl Gustav Jung. Spojil sny, mytológiu, umenie, náboženstvo, filozofiu a skúmanie duše človeka. lepšie povedané, skúmal dušu človeka cez vyššie uvedené filtre. V terapeutickej oblasti sa špecializoval najmä na oblasť skúmania schyzofrénie. Prečo je naše prežívanie také aké je, prečo nevieme niekedy pochopiť svoje konanie, čo nás núti konať tak alebo tak, čo nás núti hodnotiť naše prežívanie tak, ako ho hodnotíme, čo nám môže pomôcť pri chápaní často nepochopiteľných krokov v našom živote, vieme čítať v symboloch, ktoré sú všade naokolo nás? Je svet dobrý alebo zlý? Významne ho ovplyvnil Sigmund Freud. Z analytickej psychológie sa postupne vyvinulo hnutie, ktoré sa rozvíja po svete dodnes, aktívne pôsobí niekoľko spoločností, ktoré zastrešuje The International Association for Analytical Psychology. Fond knižnice ponúka aj diela tohto autora.

  • JUNG, C. G. Duše moderního člověka. Brno: Atlantis, 1994. 379 s. ISBN 80-7108-087-X.
  • JUNG, C. G. Výbor z díla II. Archetypy a nevědomí. Dotisk. Brno: Nakladatelství Tomáše Janečka, 1998. 437 s. ISBN 80-85880-16-4.

duse

 

Svět, do něhož jsme se narodili, je surový a krutý, a zároveň božsky krásný. Je to věc temperemantu veřit co převažuje: nesmyslnost nebo smysl. Kdyby absolutně převažovala nesmyslnost, pak by s vyšším vývojem stále více mizelo naplnění života smyslem. Avšak tak tomu není nebo se mi zdá, že tomu tak není. Pravděpodobně je – jak u všech metafyzických otázek – obojí pravda: život je smysl i nesmyls nebo má smysl i nemá. Chovám úzkostnou naději, že smysl převáží a bitvu vyhraje.

C.G. Jung. Duše moderního člověka,  1994, s. 306.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: