Z historického kalendára :: Keď fyzika úspechov (a hviezd) sa dotýka…

3. máj je dňom, kedy uzreli svetlo sveta dve budúce významné slovenské osobnosti, ktorým sudičky pri zrode nadelili do vienka lásku poznania prostredníctvom fyzikálnych zákonov.

3. mája 1933 sa narodil jeden z najvýznamnejších slovenských reprezentantov astrofyziky, astronóm prof. RNDr. Dr. h.c. Anton Hajduk, DrSc.  Nepohyboval sa však iba v prostredí akademickej komunity, vrátane spolupráce s NASA, aktívne sa snažil propagovať a sprístupňovať výsledky vedeckého bádania širokej verejnosti. Je dokonca “aktívnou súčasťou” univerza v podobe planétky 11657 Antonhajduk objavenej 5. marca 1997. Jej dráhu si možno v podobe animácie pozrieť na stránkach NASA  :: https://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=11657;orb=1.  SlPK má vo svojom fonde dve jeho práce vydané v spoluautorstve:

  • HAJDUK, Anton – NOVÁKOVÁ, Anna. Gagarin a vesmír. Bratislava : Slov. pedagog. nakl., 1976. 117 s.
  • HAJDUK, Anton – ŠTOHL, J. K horizontom vesmíru. Bratislava : Obzor, 1974. 318 s.

Anton Hajduk sa stal známym aj ako odborník na výskum Turínskeho plátna, o čom publikoval aj knihu pod rovnakým názvom. V roku 2007 vyšlo jej druhé, doplnené vydanie.

3. mája 1946 sa v Bratislave narodil prof. RNDr. Branislav Sitár, DrSc., slovenský jadrový fyzik, ktorý pôsobil niekoľko rokov na poste viceprezidenta Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN).  V roku 1993 vydal vo vydavateľstve Spinger s medzinárodným kolektívom spoluautorov monografickú publikáciu, ktorú majú používatelia na SPU v Nitre prístupnú v rámci zdroja SpringerLink:

Branislav SITÁR,  Merson, G. I., Chechin, V. A., Budagov, Y. A., Pontecorvo, G. B.,  Höhler, G.,  Niekisch, E. A. 1993.  Ionization Measurements in High Energy Physics. Springer, Berlin, Heidelberg. ISBN 978-3-540-51979-9. DOI: https://doi.org/10.1007/BFb0112715. 

Publikačné aktivity sú dostupné napríklad aj prostredníctvom GoogleScholar  :: https://scholar.google.com/scholar?q=Sitar%20Branislav.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: